Pokračování akce Český les s ubytováním v Penzionu Na Zlaté cestě v obci Milíře.
Milíře jsou asi 8 km západně od Tachova. Je to malá obec položená mezi vrchy Javořina (691,9 m) a Pastvina (624,9 m). Na sever od obce je nejníže položené místo oblasti, hladina vodní nádrže Lučina (535 m). Průměrně leží obec ve výšce 612 m n. m.
Milíře jsou ideálním výchozím místem pro výjezdy do severní části Českého lesa, čehož jsme plně využili. Celý týden bylo krásné letní počasí, tak se stalo, že nám na pěško ani nezbyl čas, tentokrát jsme objevovali Český les jen na kole.
Výjezd ke Kamenému vrchu, 16.8.2020
Odpolední výjezd ke Kamenému vrchu. Okruh začínáme sjezdem k vodní nádrži Lučina a podél Mže ke zřícenině zámku Světce.
Zámek byl stavěn v letech 1856-1862. Součástí zámeckého komplexu měl být i částečně pobořený kostel Čtrnácti svatých pomocníků. Po smrti majitele roku 1862 stavební práce na zámku končí a zámek nebyl nikdy dokončen. Nedokončená stavba byla během konce 19. a v 20. století z větší části rozebrána. Zachovaly se jen její zbytky v romantických zříceninách.
Od zámku pokračujeme táhlým výjezdem přes Halže do Prostředního Ždáru. Lesními cestami po Kameným vrchem se vracíme zpět, sjedeme až Lučině a pak už nás čeká jen závěrečný výjezd do Milířů. Pěkná trasa na odpoledne po příjezdu do penzionu.
Bärnau, 17.8.2020
Přejezd hraničního pohoří do Bärnau, okruh, jehož první část jedeme po silnici přes Oboru a bývalý Pavlův Studenec. Zpět z Bärnau se vracíme pěknými lesními cestami přes bývalou samotu Na Spálenci a přes bývalou Pavlovu huť.
Výjezd k rozhledně Havran, 18.8.2020
Pěkná trasa převážně po lesních cestách, kde nikoho nepotkáte, k rozhledně Havran. Od penzionu jedeme do Zadních Milířů, kde odbočíme ze silnice na lesní cestu a na rozcestí U Kapličky jedeme doleva směrem k loveckému zámečku Ostrůvek. Z Ostrůvku projíždíme pod zříceninou hradu Šelmbek a přes bývalou obec Zlatý Potok stoupáme k rozhledně Havran.
Rozhledna se nachází na vrchu Havran, který je zároveň nejvyšším místem Tachovska. Leží v nadmořské výšce 895,30 m, výška rozhledny je 24,4 m. Je to bývalá vojenská věž, která byla postavena za účelem „radiotechnického průzkumu“ v 70. letech 20. století.
Z rozhledny je výhled na Slavkovský les, Český les, Šumavu nebo při dobré dohlednosti i vzdálenější Alpy. Rozhledna prošla rekonstrukcí, zkolaudována byla v lednu 2014.
Od rozhledny sjíždíme k rozcestí U Křížového kamene a jedeme podél hranice pod vrch Mraveniště a přes Vašíčka a Němečka k vrchlu Knížecí strom. Pak už nás čeká jen sjezd po Ostrovské cestě do Zadních Milířů a zpět k penzionu.
Tachov – Studánka – Lesná, 19.8.2020
Od penzionu sjíždíme přes Světce do Tachova, odkud pokračujeme dlouhým výjezdem přes Studánku až pod Velký vrch a k rozcestí Pastvina (Helldroth).
V místě, kde začátkem 19. století vznikla osada Helldroth, existoval již v první polovině 17. století dvorec zvaný Unruhe (Nepokoj). Tachovské matriky z konce 17. století již uváději v této lokalitě samotu označenou Helltrath, Hölltroth a podobně. V polovině 18. století zde stál dvůr pro jalovice, který patřil ke statku Lesná. Rozvoj obce Pastvina začal v souvislosti se zánikem vrchnostenského dvora, který byl rozparcelován a jeho pozemky byly propachtovány či prodány. V roce 1815 jsou v Pastvině uvedeny tři vlastníci chalup a pozemků. V roce 1921 měla obec 16 domů, v nichž žilo 92 obyvatel německé národnosti. V roce 1930 bylo v obci 17 domů a 87 obyvatel. Po roce 1945 byli původní obyvatelé odsunuti a obec zničena.
Pastviny dodnes připomíná kaple sv. Vojtěcha a jediná zachovalá usedlost z obce.
Z Pastvin sjíždíme do Lesné, kde odbočujeme doprava a po lesních cestách, po modré turistické, dojedeme k Oborské Hájence. Odbočíme na zelenou, nepříjemným kamenitým výjezdem dojedeme k Hruškovně, po polní cestě sjedeme na silnici do Milířů.
Výjezd k Huťskému rybníku, 20.8.2020
Od penzionu projedeme Milíře a kousek za koncem obce odbočujeme doprava na zelenou turistickou trasu a jedeme k rozcestí Obora – hájovna. Na rozcestí se dáme doleva a stoupáme podél Sklářského potoka k bývalé Pavlově huti až pod vrchol Knížecího stromu, odkud dlouhým sjezdem projedeme Ostrůvkem. Na kraji lesa kousek za Ostrůvkem odbočujeme z cyklostezky doprava na lesní cestu pod Studeným vrchem, po které dojedeme na louky U Nové Knížecí huti a na rozcestí sjíždíme vlevo k Huťskému rybníku.
Huťský rybník připomíná sklářské hutě a snimi spojené obce, které vznikaly v Českém lese od 17. století. U Huťského rybníka bývala Nová Knížecí Huť. Sklárna byla v Nové Knížecí huti založena již před rokem 1738 Lobkovici, vlastnícími waldheimské panství. Sklárna zaniká okolo r. 1884, dále byla v provozu pouze brusírna a leštírna skla, a to až do r. 1938. V místních provozech se vyrábělo zejména tabulové sklo a zrcadla. V obci stával také panský dům a sklářská krčma.
Od Huťského rybníka se napojíme na naučnou stezku Historie sklářství a asi po kilometru od rozcestí na Nové Knížecí Huti odbočíme vlevo na lesní pěšinu k Arnoštově leštírně plochého skla.
Zbytky Arnoštovy leštírny na ploché sklo, která se jako jediná dochovala na našem území. Pohon leštírny zajišťovalo původně vodní kolo a po roce 1910 jej poháněla elektrická energie z vodní turbíny. Arnoštova leštírna je jediná leštírna tohoto druhu na světě. Své jméno získala podle majitele Zahájského panství Arnošta Malovce, který tuto leštírnu založil. Z leštírny se zachoval pouze leštírenský stroj, který Lesy ČR zastřešily jednoduchou dřevěnou konstrukcí se střechou.
Od leštírny projíždíme bývalou Stoupou do Staré Knížecí Huti a po silnici k bývalé hájovně Rendezvous. Po obědě pokračuje vlevo na lesní cestu, kterou dojedeme až do Zadních Milířů a zpět k penzionu.