Povodí Kačáku, 12.2.2022

Zimní trasa z Horního Bezděkova přírodním parkem Povodím Kačáku.

Z parkoviště u pomníku obětem 1. světové války v Horním Bezděkově vyrážíme na jiho-východ po neznačené cestě pod horu Brdce k bývalému Radiovému vysílacímu středisku Studánka, odkud pokračujeme jižním směrem na červenou do Poteplí.

Radiová vysílací stanice Studánka
Radiová vysílací stanice Studánka

Kolem Proškova mlýna jdeme po červené údolím Loděnice, asi půl kilometru od mlýna odbočujeme z červené doprava, přejdeme silnici a po neznačených cestách vystoupáme na Vysoký Vrch s pěknou dřevěnou rozhlednou.

rozhledna na Vysokém Vrchu
na rozhledně

Z Vysokého Vrchu sejdeme ke studánce Ve Žlábku a podél toku Žlábku jdem po zelené na rozcestí Roučmida, kde se dáme vlevo na červenou a asi po 300 m odbočíme na neznačenou cestu zpět na parkoviště v Horním Bezděkově.  

– Prošlá trasa – 

 

  • Radiovému vysílacímu středisku Studánka

Železobetonový dvoupatrový nadzemní objekt Radiového vysílacího střediska byl vystavěn roku 1954. Od roku 1972 byl velmi přísně střežen, mimo jiné trojitým plotem, z jichž jeden byl elektrický o napětí 400 V. Uvnitř areálu byly také 4 železobetonové pevnůstky pro střelce. Středisko mělo fungovat v případě branné pohotovosti státu. Definitivní konec provozu nastal roku 2002. Dnes je areál zdevastován.

Zajímavé informace o objetku jsou na webu Fortifikacecz, doporučuji.

 

  • Vysoký Vrch (486 m)

V roce 1961 byl v lokalitě Vysoký vrch uskutečněn rozsáhlý archeologický průzkum dr. Peřiny, který osvětlil hypotézu o zdejším keltském hradišti. Na náhorní plošině Vysokého vrchu bylo objeveno keltské hradiště z mladší doby bronzové o rozloze 1,5 hektaru.V roce 1961 objevil archeolog Dr. Zdeněk Peřina na Vysokém vrchu hradiště, zařazované do 5. – 3. století př. n. l., které však mělo mít spíše strážní než obytný význam. Není vyloučeno, že v pozdější době toto hradiště obývali také Keltové.

Kamenná mohyla u vrcholu byla vybudována 19. ledna 1969 jako památka na upálení Jana Palacha.

Rozhledna jednoduché dřevěné konstrukce jehlanového tvaru o výšce10 metrů byla postavena v roce 2007. Více informací o rozhledně na webu rozhledny.webzdarma.cz

 

  • Prošlá trasa

 

One thought on “Povodí Kačáku, 12.2.2022”

  1. Ahojky, moc moc moc děkujeme PM za úžasně napsaný komentář k sobotnímu výletu i za veškerou přípravu a naplánování tras🥇 Všem zúčastněným „Toulek po Česku“ 🏞️děkujeme za příjemné společné chvíle. Je nám s vámi hezky. 🍻😁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *